هر روز اطلاعات جدیدی در مورد شیوه انتشار coronavirus جدید و بهترین راه های محافظت در برابر COVID-19 در دست است. مؤثرترین محافظت شامل شستن دست ها به طور مکرر با آب و صابون و حفظ فاصله با دیگران افراد جامعه می باشد. با این وجود ، در صورتی که فاصله گرفتن اجتماعی مقدور نیست ، استفاده از ماسک صورت شما و دیگران را در مقابل کرونا محافظ می سازد.

آیا باید از ماسک صورت یا پوششی برای محافظت از کروناویروس استفاده کنم؟

بله ، اگر در مکان عمومی هستید که با افراد دیگر روبرو خواهید شد ، باید ماسک بپوشید تا از انتقال ویروس جلوگیری شود.

چگونه به درستی ماسک صورت بپوشید؟

ماسک شما باید صورت شما را از روی پل بینی تا زیر چانه شما بپوشاند. این پوشش باید به گونه ای باشد که به راحتی استفاده شده ولی در عین حال نگذارد فاصله ای با صورت داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که می توانید با ماسک خود صحبت کنید و باعث اذیت شدن شما نمی شود ، بنابراین وسوسه نمی شوید آن را لمس کرده یا از روی صورت بردارید، زیرا برداشتن ماسک از روی صورت می تواند خطرآفرین باشد.

آیا ماسک صورت می تواند مانع از انتشار کروناویروس شود؟

ماسک صورت به جلوگیری از شیوع COVID-19 کمک می کند. از آنجا که کرونا ویروس می توان بدون داشتن علائم انتقال یابد ، بهتر است حتی اگر فکر می کنید سالم هستید ، ماسک بر روی صورت خود بزنید. ماسک به شما کمک می کند قطرات کوچک (droplets) موجود در هنگام صحبت ، عطسه یا سرفه از دهان و بینی بیرون می آید را جلوگیری کرده و همچنین از ورود قطرات کوچک به مجاری تنفسی و دهان شما نیز جلوگیری نماید.

اگر COVID-19 دارید و علائمی را نشان نمی دهید ، ماسک صورت احتمال ابتلا به عفونت را به دیگران کاهش می دهد. اگر سالم هستید ، یک ماسک می تواند شما را از قطرات افراد اطراف که ممکن از به بیماری مبتلا باشند، محافظت کند.

انواع مختلف ماسک برای موقعیت ها و نیازهای مختلف موجود است. در اکثر مراکز توصیه می شود که تمامی افراد ماسک بپوشاند ، بجز کودکان زیر ۲ سال.

ماسک برای عموم

براساس بررسی انجام شده توسط سازمان کنترل عفونت آمریکا (CDC) ، مطالعات اخیر نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که COVID-19 دارند علائم نشان نمی دهند ، و ویروس می تواند قبل از اینکه فرد متوجه شود بیمار است ، گسترش یابد. این تحقیق (همراه با این واقعیت که کورو ویروس می تواند از نزدیکی دیگران ، که اغلب با صحبت کردن ، سرفه یا عطسه وجود دارد ، پخش شود) برای عموم مردم توصیه می نماید در خارج از منزل ماسک بر صورت بزنند، به ویژه در مواقعی که ممکن است فاصله گرفتن از دیگران غیر ممکن یا مشکل باشد، مانند فروشگاه های مواد غذایی، حمل و نقل عمومی و مناطقی که تجمع افراد زیاد باشد.

افراد مبتلا به عوامل خطر برای عواقب شدید COVID-19: این افراد شامل افراد بالای ۶۵ سال و افراد مبتلا به بیماری قلبی ، دیابت ، چاقی ، بیماری مزمن ریه ، مشکلات ایمنی یا سرطان است.

در حالی که فاصله گیری اجتماعی و شستشوی مکرر دست ها بهترین راه های محافظت در برابر COVID-19 هستند ، می بایست استفاده از ماسک را در دستورکار روزمره خود قرار دهید.

ماسک برای بیماران COVID-19 و همراهان و مراقبان بیمار

برای محافظت در برابر شیوع و انتقال قطرات تنفسی ، ماسک جراحی یا پارچه ای باید در محیط خانه توسط افراد مبتلا به COVID-19 هنگام قرار گرفتن در اطراف دیگران پوشیده شود. اگر فردی که مریض است نتواند ماسک بپوشاند ، مراقبان و همراهان وی باید از ماسک صورت استفاده نمایند. بیمارانی که در بیمارستان بستری می شوند ، دستورالعمل های بیمارستان را رعایت می کنند.

ماسک و سایر تجهیزات حفاظتی برای کادر درمان

کارکنان کادر درمان و آزمایشگاه های COVID-19:

هر کسی که مستقیماً با افراد بیمار یا مظنون به بیماری COVID-19 ارتباط برقرار کند ، نیاز به ماسک تنفسی حرفه ای مانند ماسک N95 دارد که برای مصارف پزشکی طراحی شده است. ماسک N95 محکم به صورت چسبیده و هوا را فیلتر می کنند تا از ورود قطرات تنفسی از طریق ماسک یا اطراف آن جلوگیری شود. علاوه بر این ، تیم های مراقبتی ما که بیماران مبتلا به COVID-19 را تحت درمان قرار می دهند ، تجهیزات محافظتی از جمله سپرهای صورت (شیلد) را استفاده می کنند که چشم ها ، بینی و دهان را از آلودگی در برابر قطرات تنفسی در کنار ماسک محافظت می کنند.

کارکنان کادر درمان در مناطقی که بیمار وجود دارد ، اما به طور مستقیم با بیماران COVID-19 در تماس نیستند:

از ماسک های صورت ، جراحی و پارچه ای برای کمک به محافظت در برابر شیوع احتمالی COVID-19 استفاده می کنند. این ماسک ها مهر و موم محکم ندارند و از انواع مختلفی از مواد ساخته شده اند.

مشابه ویروس آنفلوانزا و سایر ویروس های تنفسی ، به نظر می رسد ویروسی که باعث COVID-19 شود در درجه اول از طریق قطرات بزرگ تنفسی منتقل می شود. ماسک های جراحی یا ساده محافظت مناسبی در مقابل این ویروس ها ایجاد می کنند.

در حالی که ماسک های پارچه ای مورد تایید پزشکی نیستند، ممکن استدر شرایطی که فرد بیمار نیست و سرفه نداره به مردم یادآوری کند چهره خود را لمس نکنند، اما آنها مناسب برای ارائه مراقبت های پزشکی به بیماران نمی باشد.

انواع مختلف ماسک ها

ماسک های حرفه ای

این ماسک های پزشکی موسوم به ماسک N95 و N99 به گونه ای طراحی شده اند تا از قرار گرفتن در معرض ریزترین قطرات که در هوا معلق می ماند ، جلوگیری کند. کارکنان کادر درمان که آنها را می پوشند ، می بایست مطمئن شوند این ماسک به طور کامل چسبیده به صورت بوده و درزی وجود نداشته باشد. ماسک N95 در حال حاضر کم تر در دسترس عموم می باشد.

ماسک های جراحی

این ماسک های ساده مناسبی هستند که برای پوشاندن دهان و بینی طراحی شده اند.

آیا ماسک های جراحی در برابر coronavirus محافظت می کنند؟

اگرچه آن ها کاملا به صورت نمی چسبند ، ماسک های یکبار مصرف جراحی مقاوم در برابر مایعات هستند و در برابر قطرات تنفسی بزرگتر از سرفه و عطسه محافظت می کنند. در درجه اول ، آنها از پخش شدن قطرات عفونی به دیگران جلوگیری می کنند. مانند ماسک تنفس N95 ، این ماسک ها بیشتر توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی و یا افراد حساس در جامعه مورد استفاده قرار می گیرند تا محافظت مناسبی برای آن ها ایجاد کنند. این ماسک ها قابل شستشو نیستند.

ماسک پارچه ای یا کاغذی

مطابق با CDC ، این ماسکها ممکن است به کاهش شیوع COVID-19 کمک کند و به افرادی که ممکن است از انتقال ویروس به دیگران اطلاع نداشته باشند ، کمک می کند.

آیا می توانم ماسک پارچه خودم را درست کنم؟

بله: برخی از افراد ماسک هایی را از پنبه ، کتانی یا حتی تی شرت یا باند تهیه می کنند. چندین نحوه تهیه ماسک خانگی وجود دارد، ولی باید مد نظر داشت که ماسک های تهیه شده در منزل استاندارد های لازم را نداشته باشند. ماسک های پارچه ای می بایست روزانه شسته شوند.

بانداژ ، روسری ، حوله دستی یا هر کالای ساخته شده از پنبه یا کتان مکان خوبی برای شروع هستند.
پارچه های ضخیم و ضخیم تر بافته شده بهترین انتخاب هستند ، مانند ورق های پنبه ای یا پنبه ای.
پارچه را در نور نگه دارید: هرچه سوراخ های ریز تری داشته باشید ، برای فیلتر کردن قطرات بهتر است.
به طور کلی ، ایجاد یک ماسک مناسب مستلزم یافتن تعادل است: شما می خواهید پارچه ای که اجازه نمی دهد قطرات از آن عبور کنند در حالی که اطمینان حاصل می کنند هنوز می توانید به درستی تنفس خود را با استفاده از ماسک خود انجام دهید.

لطفاً اطمینان حاصل کنید که هنگام پوشیدن ماسک می توانید به راحتی نفس بکشید و در نظر داشته باشید که ماسک های دست ساز مقاومت مناسبی در مقابل کرونا ایجاد نمی کنند.

برای خرید ماسک باید به دنبال چه چیزی باشم؟

به دنبال ماسک های ساخته شده با حداقل ۲ لایه پارچه باشید. ماسک می بایست بینی و دهان را بدون شکاف های بزرگ بپوشاند. ماسک باید دارای بند دور گوش یا بند پشت سر باشد تا بتوانید آن را تنظیم کنید. برای افرادی که عینک می پوشند ، به دنبال ماسک با حاشیه قابل خم شدن در قسمت بالا باشید تا بتوانید ماسک را به گونه ای تنظیم کنید که بر روی پل بینی شما قرار بگیرد و از بخار گرفتن عینک جلوگیری کند. ترجیحا از ماسک هایی استفاده کنید که دارای گیره قابل تنظیم روی بینی باشند تا به طور کامل و راحت بر روی صورت شما قرار بگیرند.

سپر صورت (شیلد) چیست؟

سپر صورت یک پلاستیک محکم و شفاف است که به یک گیره برای پیشانی وصل شده است. قطعه پلاستیکی صورت را پوشانده و تا زیر چانه شما امتداد دارد.

شما ممکن است پیش از همه گیری های COVID-19 در برخی از مراکز درمانی بر روی صورت کادر درمان مشاهده کرده باشید. دندانپزشکان و پرسنل بهداشت دهان و دندان گاهی اوقات آنها را می پوشند زیرا در تماس نزدیک با بیماران خود می باشند. پزشکان ، پرستاران، داروسازان و کادر درمان ممکن است هنگام انجام اقدامات خاصی که می توانند خون یا مواد دیگر را وارد هوا کنند ، از محافظ صورت به همراه ماسک صورت استفاده می کنند.

سایر افراد جامعه که در تماس با افراد زیادی در طول روز می باشند نیز می توانند از شیلد استفاده کنند تا با خیالی آسوده تر به فعالیت حرفه ای خود ادامه دهند.

آیا باید از سپر صورت (شیلد) استفاده کنم؟

اگر فاصله جسمی حداقل ۲ متر بین خود و افراد دیگر را هنگام تردد در اماکن عمومی حفظ کنید ، دیگر نیازی به محافظ صورت نخواهید داشت. پوشیدن ماسک باعث جلوگیری از انتقال قطرات تنفسی شما و دیگران خواهد بود. از تماس نزدیک با هر کسی که ماسک ندارد خودداری نموده و در صورت امکان محیط را ترک نمایید. اگر باید با کسی که ماسک پوشیده نیست ، در تماس نزدیک باشید ، یک محافظ صورت ممکن است از محافظت بیشتری برای شما ایجاد کند.

آیا می توانم از پوشیدن ماسک خودداری کنم؟

نه ، شما نمی توانید از پوشیدن ماسک صورت خودداری کنید یا معاف شوید. به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری و یا انتقال آن به دیگران لازم است حتما از ماسک استفاده نمایید.

بهترین محافظت را به خاطر بسپار

در مواقع بیماری همه گیر ، قابل درک است که بخواهیم همه کارهایی را انجام دهیم تا خود را از ابتلا به بیماری محافظت کنیم. در حالی که پوشیدن ماسک مانع از انتشار COVID-19 در صورت وجود آن می شود، رعایت فاصله اجتماعیو شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون هنوز بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به COVID-19 است و نباید فراموش شود.

با رعایت موارد بهداشتی و پوشیدن ماسک مناسب، سالم و سلامت باشید.